KészházFórum: Kezdjük az alapoknál. Kérlek foglald össze, mi is az a passzívház?
Sinóros-Szabó Balázs: A passzívház egy olyan épület, melyben a kellemes belső klíma - mind nyáron, mind pedig télen – aktív fűtési és hűtési rendszer nélkül biztosítható. Azaz egy passzívházban lévő kellemes hőérzet biztosításához nincs szükség nyáron légkondicionáló berendezésre, télen pedig hagyományos értelemben vett fűtésre, csak egy minimális kiegészítő fűtésre.
KészházFórum: Melyek a passzívház legfontosabb előnyei?
S-Sz.B.: Ami igen fontos egy passzívházban, az az épület által nyújtott egészséges lakóklíma és töredékére csökkentett fenntartási költségek.
KészházFórum: Kifejtenéd ezt bővebben, először mondjuk az épület által nyújtott egészséges lakóklímát!
S-Sz.B.: A passzívházakban a nap 24 órájában friss, portól és pollenektől szűrt levegő található, mely alapvető higiéniai alapfeltétel egy épületben. Ezt egy kontrollált módon, hővisszanyerővel ellátott légkomfort szellőztető berendezésnek köszönhetjük. Másrészt az extrém jó hőszigetelésnek köszönhetően az épületet határoló belső felületek hőmérséklete jóval magasabb, mint a hagyományos épületekben. Így a hidegsugárzást minimalizálva nagyban javul a hőérzetünk, az alacsonyabb hőmérsékletet is kellemesnek érezzük, kevesebbet kell fűtenünk.
KészházFórum: Hogyan alakul egy passzívház fenntartási költsége?
S-Sz.B.: Egy passzívház falai rendkívül jól hőszigeteltek. Igen jó minőségűek és szintén jól hőszigeteltek a nyílászárók, mind az üvegezés, mind a nyílászáró tokszerkezete. Ez mind-mind jelentősen csökkenti az épület fűtési hőszükségletét. További jelentős megtakarítást jelent, hogy nem ablaknyitással szellőztetünk, hanem az épület szellőztető berendezése teszi meg ezt helyettünk folyamatosan, állandó friss levegőt biztosítva, a szellőztetési hőveszteséget is a töredékére csökkentve. Igen fontos még az épületszerkezetek hőhídmentes és légtömör kialakítása, melyekkel az újabb energia megtakarításon kívül elkerülhetjük az épületszerkezeti károkat és a penészképződést kialakulásának lehetőségét.
KészházFórum: Melyik az ideális falszerkezet a passzívházakhoz?
S-Sz.B.: Szinte valamennyi falszerkezetből lehet passzívházat építeni. Mindegyik variációnak megvan az előnye és a hátránya. Mindig az adott szituációban kell dönteni, hogy mely falszerkezetet használjuk.
KészházFórum: Akkor mi is fűti tulajdonképpen a passzívházunkat?
S-Sz.B.: A passzívházban fellépő összes hőveszteség olyan minimális, hogy annak pótlásához csak egy minimális kiegészítő fűtésre van szükség, az épület kifűtéséről gyakorlatilag a házban jelenlévő passzív energiaforrások gondoskodnak. Legfőbb passzív energiaforrás az ablakokon keresztül beérkező napfény, valamint a gépek és a bentlakók által leadott hő. Ezek a passzív energiaforrások - kombinálva a házból eltávozó, elhasznált levegőből visszanyert hőenergiával - képesek lefedni egy passzívház teljes fűtési energiaszükségletét. Egy passzívház fűtési energiaszükséglete 80-90 %-kal kevesebb, mint egy hagyományos házé és 60 %-kal kevesebb, mint egy alacsony energiaszintű házé.
KészházFórum: Mennyivel kerül többe egy passzívház, mint egy hagyományos?
S-Sz.B.: Egy passzívházon több a hőszigetelés, jobbak az ablakok. Ezen a két ponton biztosan több anyag van benne, ez persze többe is kerül. De ezzel a pénzünket nem elvesztettük, hanem csak átcsoportosítottuk. A saját zsebünkből a saját házunk falára, ablakára. A passzívház gépészet - mondjuk egy passzívház kompakt készülék a légcsatornákkal együtt - ellátja a fűtést, melegvíz-készítést és légkomfort szellőztetést. Ez kiváltja a hagyományos fűtési rendszert, kazánnal, radiátorral, csövekkel együtt körülbelül annyival kerül többe a passzívház gépészet a hagyományosnál, mint amennyivel több is van benne: egy légkomfort szellőztető berendezés árával. Vegyük még azt is hozzá, hogy egy passzívházban légkondicionáló berendezés nélkül tartható a nyári kellemes hűvös belső lakóklíma! Egy passzívház szerkezetkész állapotban durván 20 %-kal kerül többe, mint egy ugyanakkorra hagyományos ház.
KészházFórum: És megéri ez nekem?
S-Sz.B.: Mennyit ér meg Neked az, hogy egészséges környezetben élhetsz, mindezt minimális fenntartási költségek mellett? Egy passzívháznak sokkal nagyobb a használati értéke. A passzívház hőtechnikai sajátságaihoz olyan járulékos hasznok társulnak, melyek növelik a komfortszintet és jótékonyan viszonyulnak a lakótér egészségre gyakorolt hatására. Egy passzívháznak sokkal jobb az értéktartása. Egy ma épített ház, mire az újra a piacra kerül, az akkor újonnan épített épületekkel kell hogy versenyezzen. Közép-, de akár már rövidtávon is eladhatatlanok lesznek a gazdaságosan nem kifűthető, hagyományos házak, lakások. Legkésőbb eladásuk előtt fel kell majd ezeket is javítani passzívház közeli szintre, hogy piacképesek legyenek. Passzívházat építeni elsősorban nem pénzügyi döntés, hanem minőségbeli döntés. Ráadásul hosszútávon mindenképpen olcsóbb megoldás, mint egy hagyományos épület.
De további költségcsökkentő lehetőségek állnak rendelkezésére. Például, ha csak a gépészet elhelyezése miatt építenél pincét, akkor arról nyugodtan lemondhatsz! A komplett passzívház gépészet (légkomfort szellőztetés, hővisszanyerés, fűtés, használati melegvíz-készítés egy 200 literes bojlerrel együtt) elférhet egy lakásban 60 x 60 cm, de egy családi házban is 60 x 120 cm alapterületen! A teljes gépészet! Gondold meg, hogy mi a célszerűbb, hagyományos ház pincével, vagy passzívház pince nélkül?
Át kell gondolni a nyitható illetve fix ablakok kérdését is. Az ablakok kinyitására nemigen van szükség, hisz a szellőztetést folyamatosan elvégzi a légkomfort szellőztető berendezés. Azon ablakok esetében, melyek kívülről is tisztíthatók, érdemes meggondolni, hogy muszáj-e, hogy nyithatóak legyenek? A fix 3-rétegű ablakok ugyanis lényegesen olcsóbbak, mint a nyitható verziójuk, ráadásként nagyobb a szoláris nyereségük is. Ezen a ponton úgy spórolhatsz, hogy sem energetikailag, sem a kényelem szempontjából igazából nem veszítesz semmit.
Érdemes lenne azt is átgondolni, hogy a rendelkezésre álló pénzösszegünkből a lehető legtöbb négyzetmétert szeretnénk megépíteni vagy szóba jön-e, hogy pár négyzetmétert feláldozzunk a mennyiség oldaláról, cserébe a jobb minőségért? Hátha elég lenne pár négyzetméterrel kevesebb lakótér, aminek az árából magasabb szintű, jó minőségű, értékálló és a tizedéből fenntartható lakást lehetne elérni.
KészházFórum: Térjünk kicsit még vissza a fűtésre. Említetted, hogy csak kiegészítő fűtésre van szükség, gondolom a legzordabb időkben. Milyen kiegészítő fűtést ajánlasz a passzívházba, ill. az elektromos megoldások valóban olyan jók és gazdaságosak, mint ahogy azt állítják?
S-Sz.B.: Egy passzívház fűtésrendszerét a PHPP* számítás által megadott fűtési hőterhelési adat alapján kell megválasztani. Az elektromos fűtés azonban csak a téli leghidegebb napokban jelentkező csúcsterhelés fedezésére megfelelő alternatíva, amennyiben ez maximum 1-2 hetet jelent. Fűtésrendszerből a passzívházaknál is van jó pár rendszer lehetőség. Nyugaton például igen elterjedt a passzívház kompaktkészülék, ez ideális esetben csupán a levegővel ki tudja fűteni a házunkat. De lehet akár pelletkazános fűtés, napkollektoros kiegészítéssel.
KészházFórum: Átalakítható-e egy hagyományos ház passzívházzá?
S-Sz.B.: Az esetek döntő többségében igen. Azonban van, hogy jóval nagyobb anyagi ráfordítást igényel, mint egy új épület építése, így általában passzívház komponensekkel alacsonyenergiás épületté alakítjuk az épületet.
KészházFórum: Melyek a kritikus pontok, ahol különös odafigyelés kell a tervezésnél és a kivitelezésnél?
S-Sz.B.: Leginkább a légtömörség és a hőhídmentes szerkezetek biztosítására kell odafigyelni, mert ezek egy hagyományos épületben csak minimális hangsúllyal szerepelnek. M
KészházFórum: Milyen szempontok alapján válasszunk kivitelezőt?
S-Sz.B.: A legbiztosabb megoldás, ha a kivitelezőnek már van megépült passzívháza. De ez ma még igen ritka. A lényeg, hogy hajlandó legyen a kivitelező azt a pár, egyszerű, de igen fontos részletet megtanulni – és egyben megkövetelni a munkásaitól – melyek a passzívház építésnél fontosak.
KészházFórum: Végül még két rövid kérdés... A ma oly divatos kandalló hogyan alkalmazható a passzívház rendszerében?
S-Sz.B.: Lehet kandallót alkalmazni a passzívházakban. Azonban csak olyat, amely nem a lakótér levegőjét használja, hanem saját levegő utánpótlással rendelkezik.
KészházFórum: Be lehet-e építeni és össze lehet-e hangolni a többi gépészeti egységgel?
S-Sz.B.: Természetesen. A kandalló lehet tartalékfűtés, de lehet akár a normál fűtésünk is. Jól kombinálható például a napkollektoros rendszerekkel. Azonban mindig az adott épületre és a felhasználókra kell szabni a fűtésrendszerünket.
***
Bővebb információk passzívházak tervezésével kapcsolatban>
TIPP:
Ez alkalommal is felkínáljuk a lehetőséget, hogy itt a bejegyzés alján (ha Ön az első akkor a "megjegyzés"-re kattintva) bárki felteheti kérdéseit a témával kapcsolatban. Szakértőnk vállalta, hogy válaszol a kérdésekre. Érdemes élni tehát a lehetőséggel.
Ez alkalommal is felkínáljuk a lehetőséget, hogy itt a bejegyzés alján (ha Ön az első akkor a "megjegyzés"-re kattintva) bárki felteheti kérdéseit a témával kapcsolatban. Szakértőnk vállalta, hogy válaszol a kérdésekre. Érdemes élni tehát a lehetőséggel.
(*PHPP számítás: A PHPP a német Passivhaus Institut (Passzívház Intézet) által kifejlesztett energetikai számítási módszer. Segítségével lehetőségünk van arra, hogy a tervezés kezdetétől fogva ellenőrizhessünk, hogy a tervezett épület milyen feltételekkel tudja majd teljesíteni a passzívházaknál előirtakat. A PHPP számítás a passzívház tervezés elengedhetetlen része, későbbiekben a házuk minősítésének alapja. Egy bonyolult, de nagyon pontos módszer, mely figyelembe veszi az épület tömegét, a hőszigetelés mértékét, az ablakok méretét, tájolását, arányát és még számos részletet, mindazon összetevőket, melyek a ház energetikai mérlegét befolyásolják.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
A megjegyzésekbe bárki írhat, azonban a közerkölcsöt és mások személyes jogait sértő hozzászólásokat töröljük.
A saját névvel vállalt megjegyzéseket előnyben részesítjük, az anonim kérdezőknek nem garantáljuk a válaszadást, visszajelzést.