2011. május 11., szerda

Felsőzsolca utóélete (+videó)

Emlékezetes, hogy Felsőzsolcán, az árvízi helyreállítás kapcsán, hogy tiltakozott a hatóság a könnyűszerkezetes épületek ellen. Érdemes kis bepillantást tenni, milyen az élet azóta a felépített házakban. Az alábbi beszámolót az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségén belül működő Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozat munkatársától kaptuk, aki személyesen járt a helyszínen.

A nem könnyűszerkezetes, hagyományos módon épített házakban terjeng a doh szag, ma már asztmásak az emberek, 17-18 fokra fűtötték a házakat, penészesek a falak, csúnya a kivitel. A könnyűszerkezetes házakban, jó a klíma, boldogok a tulajdonosok, fele, vagy annál is kevesebb a rezsijük mint a tégla házasoké. Az egyik épületben 63 m2 alapterületű, átlag 4 m3 gázt fogyasztottak naponta fűtésre, meleg vízre, konyha használatra, és legkevesebb 21 fok volt az épületben télen is. A szomszédos, gyors helyreállítású tégla épület 57 m2-es, 7-8m3 gázt fogyasztott naponta, 17 fok volt, és időként még fával is rá kellett segíteni a fűtésre. (Megjegyzés: Az egyik "szakértő" a Híradóban pedig azt mondta a téglára nem kell a hőszigetelés, mert az önmagában nagyon jó hőszigetelésű.). Az alábbi videók a helyszínen készültek:

Így néz ki a tégla épület ma


Így néz ki a könnyűszerkezetes

Azt mondják, a könnyűszerkezetes házak tulajdonosai sincsenek megelégedve. Beszéltünk velük, és az derült ki, hogy néhány részletet elfelejtettek a korábbi megállapodásból. Véleményük szerint elmaradtak bizonyos kivitelezések, amiket némelyikük követel, pl. kövezett teraszt, előtetőt, nagyobb ablakot, könyöklőket, stb. Elfelejtették, hogy az állam, csak a minimális lakhatási feltételekhez biztosítja a költségeket, semmi többre.
(Megjegyzés: a pénzt, amelyet a kivitelezésre szánt az állam, hosszas huzavona után, jóval az épületek átadása után kapták meg a vállalkozók, akik közül többen addigra már a csőd szélére kerültek.)
Nem vagyunk tégla ellenesek, csak a tisztességes minőségi kivitelezést részesítjük előnyben. Téglából is lehet jó épületet építeni, és könnyűszerkezetből is rosszat, de általánosítani nem szabad, és különösen nem általánosítva elutasítva, sárba taposni a másik technológiát képviselők tisztességes munkáját. Itt a bizonyíték, ebben az esetben a könnyűszerkezetes helyreállítás célra vezetőbb lett volna. Már Devecseren és Kolontárban is rég az új házukban lakhatnának a károsultak, ha nem tiltották volna ki a könnyűszerkezetet a "szakértők" erős lobbizásának köszönhetően.

ÉVOSZ, Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozat (MAKÉSZ)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

A megjegyzésekbe bárki írhat, azonban a közerkölcsöt és mások személyes jogait sértő hozzászólásokat töröljük.
A saját névvel vállalt megjegyzéseket előnyben részesítjük, az anonim kérdezőknek nem garantáljuk a válaszadást, visszajelzést.